Babka płesznik – zastosowanie w leczeniu

Od jakiegoś czasu coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw medycyny naturalnej i decyduje się na leczenie swoich chorób i schorzeń na przykład za pomocą ziół. Rośliny mają niesamowitą moc i często są w stanie pomóc szybciej i lepiej niż niejeden syntetyczny środek proponowany przez lekarzy. Oczywiście, należy zapoznać się z dawkowaniem ziół oraz nie przekraczać porcji zalecanych do spożycia, ponieważ nawet naturalne preparaty są w stanie nam zaszkodzić.

Jedną z niezwykle chwalonych i często wykorzystywanych roślin jest babka płesznik, bardzo popularna i łatwa do zdobycia w naszym kraju. Nasiona babki można kupić bowiem w każdym sklepie zielarskim i w wielu aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością dosłownie za kilka złotych. Stosuje się je w formie mielonej w naparach lub zjada w całości, w sałatkach, czy innych daniach.

Babka płesznik – zastosowanie

Roślina ta ma wiele możliwości zastosowania w medycynie:

 • Przede wszystkim, babka płesznik to bardzo znane i cenione źródło błonnika pokarmowego. Jego zadaniem jest ułatwianie procesu wypróżniania. Błonnik nie jest trawiony przez nasze soki i w całości dostaje się do jelita grubego. Tam, na skutek pęcznienia, zbiera po drodze wszelkie resztki niestrawionych pokarmów. Działa jak swego rodzaju odkurzacz.
 • Często stosuje się babkę płesznik jako środek na zaparcia i w przypadku osób, które cierpią na kamienie kałowe.
 • Pomaga ona również w procesach trawiennych. Likwiduje gazy i wzdęcia, które mogą pojawiać się po ciężkich daniach.
 • Babka płesznik swoje zastosowanie ma również w leczeniu wątroby. Doskonale pomaga jej się oczyszczać i szybciej regenerować. Stosuje się ją więc u osób, które cierpią na chorobę alkoholową lub zatrucia innego rodzaju.
 • Jest pomocna w leczeniu WZW, ale zmniejsza też poziom złego cholesterolu we krwi.
 • Babka płesznik świetnie wpływa również na poziom glukozy we krwi. Poleca się jej stosowanie osobom cierpiącym na cukrzycę.
 • Okazuje się, że roślina ta ma również właściwości lecznicze w przypadku chorób skóry, jak łuszczyca, czy trądzik różowaty.
 • Niektórzy twierdzą, że babka płesznik znajduje również zastosowanie w leczeniu nowotworu piersi oraz jelita grubego. Mówi się, że potrafi ona zabijać komórki rakowe, które pojawiają się w organizmie.

Szereg zastosowań zachwyca wielu pacjentów, ponieważ dość szybko widzą oni u siebie skutki przyjmowania babki płesznik. Najczęściej jest ona wybierana jako produkt oczyszczający organizm z toksyn i jelito grube z resztek kałowych. Ma wówczas bardzo dobroczynne działanie na wątrobę, jeżeli włączy się też odpowiednią dietę.

Babkę warto stosować w kompleksach ziołowych, które również działają pozytywnie na ten organ. Przykładem może być preparat Hepa Vitale, w składzie którego oprócz babki znajduje się również ostropest plamisty i czarnuszka siewna. Dzięki nim, można kompleksowo leczyć wątrobę i detoksykować cały organizm. Czytaj więcej o ziołach na urodaizdrowie.pl

Czy można ją stosować profilaktycznie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy babka płesznik może wywoływać u nich jakieś skutki uboczne. Jeżeli jest ona przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinna wyrządzać żadnej szkody dla organizmu. W przypadku przedawkowania, zapewne można spodziewać się biegunki, czy też innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Babkę mogą stosować nawet kobiety w ciąży, matki karmiące oraz małe dzieci. Kto powinien na nią uważać?

 • osoby chore na cukrzycę – jeżeli przyjmują dodatkowo leki obniżające poziom cukru we krwi, babka może powodować u nich nagły spadek glikemii,
 • osoby przyjmujące leki na obniżenie cholesterolu – ma ona wpływ na obniżenie tego złego i może wywoływać wówczas negatywne skutki,
 • osoby, które odczuwają po jej zażyciu jakiekolwiek dolegliwości – obecnie zdarzają się coraz częściej alergie pokarmowe na różnego rodzaju składniki, nawet zioła.

Babkę najlepiej przyjmować jako całe ziarna, ponieważ można je zjadać w sałatkach i daniach z warzywami, ale można ją też mielić samodzielnie. Taki zmielony proszek można wrzucić do Muesli lub po prostu zaparzyć wrzątkiem i popijać przez cały dzień.

Osoby chorujące na poważne choroby i przyjmujące szereg różnych leków, zawsze powinny zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu przyjmowanie babki płesznik, ponieważ może mieć ona wpływ na działanie leków. Zawsze warto poradzić się profesjonalnego zielarza, który będzie w stanie ustalić odpowiednią dawkę.

6 Responses to Babka płesznik – zastosowanie w leczeniu

 1. Becia napisał(a):

  Nigdy nie słyszałam o tej roślinie. Ostatnio szukam sposobów na naturalne oczyszczanie wątroby. Bedę musiała wypróbować te nasionka, skoro są takie super .

 2. Natalia napisał(a):

  No właśnie słyszałam, że babka płesznik ma bardzo dużo błonnika i jest świetna na zapchane jelita 🙂

 3. Janina napisał(a):

  O, no to muszę zacząć dodawać babkę płesznik do posiłków, bo ostatnio czuję się ciężko. Chciałabym oczyścić wątrobę. Mam nadzieję, że babka pomoże.

 4. Ewa napisał(a):

  Czyli jak biorę leki na nadciśnienie to powinnam zgłosić też lekarzowi, że chcę brać babkę płesznik?

  • Natt napisał(a):

   Lepiej powiedzieć. Nie wiem jak dokładnie wpływ babka płesznik na leki, ale np dziurawca nie można łączyć z niektórymi lekami, więc lepiej skonsultować to z lekarzem

 5. Iga napisał(a):

  To moje ulubione zioła na zaparcia 🙂 Wśród wszystkich, które stosowałam te sprawdzają się najlepiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *