babka płesznik itp

Babka płesznik – zastosowanie w leczeniu

Od jakiegoś czasu coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw medycyny naturalnej i decyduje się na leczenie swoich chorób i schorzeń na przykład za pomocą ziół. Rośliny mają niesamowitą moc i często są w stanie pomóc szybciej i lepiej niż niejeden syntetyczny środek proponowany przez lekarzy. Oczywiście, należy zapoznać się z dawkowaniem ziół oraz nie przekraczać porcji zalecanych do spożycia, ponieważ nawet naturalne preparaty są w stanie nam zaszkodzić.

Jedną z niezwykle chwalonych i często wykorzystywanych roślin jest babka płesznik, bardzo popularna i łatwa do zdobycia w naszym kraju. Nasiona babki można kupić bowiem w każdym sklepie zielarskim i w wielu aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością dosłownie za kilka złotych. Stosuje się je w formie mielonej w naparach lub zjada w całości, w sałatkach, czy innych daniach.

Babka płesznik – zastosowanie

Roślina ta ma wiele możliwości zastosowania w medycynie:

 • Przede wszystkim, babka płesznik to bardzo znane i cenione źródło błonnika pokarmowego. Jego zadaniem jest ułatwianie procesu wypróżniania. Błonnik nie jest trawiony przez nasze soki i w całości dostaje się do jelita grubego. Tam, na skutek pęcznienia, zbiera po drodze wszelkie resztki niestrawionych pokarmów. Działa jak swego rodzaju odkurzacz.
 • Często stosuje się babkę płesznik jako środek na zaparcia i w przypadku osób, które cierpią na kamienie kałowe.
 • Pomaga ona również w procesach trawiennych. Likwiduje gazy i wzdęcia, które mogą pojawiać się po ciężkich daniach.
 • Babka płesznik swoje zastosowanie ma również w leczeniu wątroby. Doskonale pomaga jej się oczyszczać i szybciej regenerować. Stosuje się ją więc u osób, które cierpią na chorobę alkoholową lub zatrucia innego rodzaju.
 • Jest pomocna w leczeniu WZW, ale zmniejsza też poziom złego cholesterolu we krwi.
 • Babka płesznik świetnie wpływa również na poziom glukozy we krwi. Poleca się jej stosowanie osobom cierpiącym na cukrzycę.
 • Okazuje się, że roślina ta ma również właściwości lecznicze w przypadku chorób skóry, jak łuszczyca, czy trądzik różowaty.
 • Niektórzy twierdzą, że babka płesznik znajduje również zastosowanie w leczeniu nowotworu piersi oraz jelita grubego. Mówi się, że potrafi ona zabijać komórki rakowe, które pojawiają się w organizmie.

Szereg zastosowań zachwyca wielu pacjentów, ponieważ dość szybko widzą oni u siebie skutki przyjmowania babki płesznik. Najczęściej jest ona wybierana jako produkt oczyszczający organizm z toksyn i jelito grube z resztek kałowych. Ma wówczas bardzo dobroczynne działanie na wątrobę, jeżeli włączy się też odpowiednią dietę.

Babkę warto stosować w kompleksach ziołowych, które również działają pozytywnie na ten organ. Przykładem może być preparat Hepa Vitale, w składzie którego oprócz babki znajduje się również ostropest plamisty i czarnuszka siewna. Dzięki nim, można kompleksowo leczyć wątrobę i detoksykować cały organizm. Czytaj więcej o ziołach na urodaizdrowie.pl

Czy można ją stosować profilaktycznie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy babka płesznik może wywoływać u nich jakieś skutki uboczne. Jeżeli jest ona przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinna wyrządzać żadnej szkody dla organizmu. W przypadku przedawkowania, zapewne można spodziewać się biegunki, czy też innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Babkę mogą stosować nawet kobiety w ciąży, matki karmiące oraz małe dzieci. Kto powinien na nią uważać?

 • osoby chore na cukrzycę – jeżeli przyjmują dodatkowo leki obniżające poziom cukru we krwi, babka może powodować u nich nagły spadek glikemii,
 • osoby przyjmujące leki na obniżenie cholesterolu – ma ona wpływ na obniżenie tego złego i może wywoływać wówczas negatywne skutki,
 • osoby, które odczuwają po jej zażyciu jakiekolwiek dolegliwości – obecnie zdarzają się coraz częściej alergie pokarmowe na różnego rodzaju składniki, nawet zioła.

Babkę najlepiej przyjmować jako całe ziarna, ponieważ można je zjadać w sałatkach i daniach z warzywami, ale można ją też mielić samodzielnie. Taki zmielony proszek można wrzucić do Muesli lub po prostu zaparzyć wrzątkiem i popijać przez cały dzień.

Osoby chorujące na poważne choroby i przyjmujące szereg różnych leków, zawsze powinny zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu przyjmowanie babki płesznik, ponieważ może mieć ona wpływ na działanie leków. Zawsze warto poradzić się profesjonalnego zielarza, który będzie w stanie ustalić odpowiednią dawkę.

Autor

Komentarze

  Becia

  (27 marca 2018 - 15:52)

  Nigdy nie słyszałam o tej roślinie. Ostatnio szukam sposobów na naturalne oczyszczanie wątroby. Bedę musiała wypróbować te nasionka, skoro są takie super .

  Natalia

  (30 marca 2018 - 16:49)

  No właśnie słyszałam, że babka płesznik ma bardzo dużo błonnika i jest świetna na zapchane jelita 🙂

  Janina

  (2 kwietnia 2018 - 18:33)

  O, no to muszę zacząć dodawać babkę płesznik do posiłków, bo ostatnio czuję się ciężko. Chciałabym oczyścić wątrobę. Mam nadzieję, że babka pomoże.

  Ewa

  (5 kwietnia 2018 - 16:58)

  Czyli jak biorę leki na nadciśnienie to powinnam zgłosić też lekarzowi, że chcę brać babkę płesznik?

   Natt

   (10 kwietnia 2018 - 18:00)

   Lepiej powiedzieć. Nie wiem jak dokładnie wpływ babka płesznik na leki, ale np dziurawca nie można łączyć z niektórymi lekami, więc lepiej skonsultować to z lekarzem

  Iga

  (12 kwietnia 2018 - 16:03)

  To moje ulubione zioła na zaparcia 🙂 Wśród wszystkich, które stosowałam te sprawdzają się najlepiej

   Krzysiek

   (20 kwietnia 2018 - 17:06)

   Ja też sobie chwalę babkę płesznik. Nie muszę brać żadnych leków, co mnie bardzo cieszy. Najlepiej skonsultować z lekarzem, bo ja musiałem. Biorę też leki na cholesterol i nie mogę za dużo korzystać z tych ziół

  Dana

  (25 kwietnia 2018 - 07:09)

  Babka płesznik to jedne z moich ulubionych ziół, zaraz obok czarnuszki. Sprawdzają się przy wielu dolegliwościach, przede wszystkich przy problemach z układem trawiennym

   Aga

   (2 maja 2018 - 17:15)

   To jak lubisz i czarnuszkę i babkę płesznik to można to połączyć. Ja piję HepaVitale i czuję, że od czasu jak zaczęłam to pić to czuję się znacznie lepiej. Zniknęły problemy z zaparciami, nie boli mnie brzuch, lepiej śpię i mam więcej energii. Organizm na pewno się oczyścił bo czuję to po sobie. Każdemu w rodzinie już poleciłam te zioła i też są zadowoleni 🙂

  Kara

  (5 maja 2018 - 13:16)

  A jak pijecie albo spożywacie babke?

  Ojla

  (10 maja 2018 - 21:20)

  bo babka płesznik to jeden z najlepszych błonników, taka prawda. Moim zdaniem jest lepsze niż siemię lniane. Siemie lniane aż tak nie pomogło mi na zaparcia jak babka płesznik. Oczywiście jak się zmiesza to da lepszy efekt, ale sama babka mi wystarczy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *