Babka płesznik – skutki uboczne jakie mogą Cię spotkać

Babka płesznik robi ostatnio prawdziwą furorę nie tylko w aptekach czy sklepach zielarskich, ale spotkać można ją już nawet pod różnymi postaciami chociażby w drogeriach. Naturalna żywność czy mieszanki ziołowe przemawiają do coraz szerszej grupy odbiorców i wygrywają niejednokrotnie z syntetycznymi lekami, ponieważ wiele osób nie chce od razu sięgać po chemię i farmakologię, jeśli stan nie jest jeszcze poważny.

Wiele z przypadłości, chociażby układu trawiennego czy wydalniczego, da się bowiem rozwiązać drobnymi korektami we własnej diecie – zwiększeniem ilości pitych codziennie płynów i dodaniem większej porcji naturalnego błonnika pokarmowego, którego wybitnie dobrze wchłanianym źródłem jest właśnie babka płesznik. I chociaż zioła traktowane są przez prawie wszystkich jako absolutne dobro i bezpieczne rozwiązanie nawet dla dzieci czy kobiet w ciąży, to jednak w jednej grupie ryzyka babka płesznik skutki uboczne wykazuje.

Kto powinien się wystrzegać babki płesznik?

Babki płesznik w pierwszej kolejności wystrzegać powinny się osoby, które przyjmują już dość silne leki i są pod okiem lekarza, w trakcie terapii na jedną z poniższych przypadłości:

 • cukrzyca,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • miażdżyca,
 • podwyższony cholesterol.

W każdym z tych przypadków pacjent zazwyczaj otrzymuje od lekarza różne, niekiedy bardzo silne leki o działaniu regulującym poziom cukru czy cholesterolu we krwi. Samodzielne włączenie jakichkolwiek silnie oddziałujących na metabolizm i procesy komórkowe ziół i roślin, bez wiedzy lekarza prowadzącego, może – chociaż oczywiście nie musi – zakończyć się zaburzeniem wyników oraz np. drastycznym i nieoczekiwanym spadkiem poziomu cukru poniżej bezpiecznego pułapu i zasłabnięciem pacjenta.

Nadużywanie naturalnych leków

Jednym z argumentów sięgania po zioła i różnego rodzaju mieszanki bogate w naturalne składniki, jak chociażby Hepa Vitale, jest całkowite bezpieczeństwo stosowania takich preparatów przez pacjentów w różnym wieku i z różnymi problemami. Warto jednak przy tym pamiętać, że nie jest prawdą iż ziół i naturalnych suplementów nie można przedawkować i nadużywać.
Zbyt wysokie stężenie aktywnych substancji i związków organicznych oraz chemicznych w organizmie użytkownika ziół, także może przynieść skutki uboczne i niepożądane efekty, takie jak:

 • nagłe uderzenia gorąca, wynikające ze zbytniego podkręcenia metabolizmu trawiennego,
 • uczucie suchości w ustach, występujące niekiedy już w kilka minut po wypiciu dużej ilości płynów,
 • wzdęcia i wrażenie nieustającej pracy perystaltyki jelit,
 • zbyt luźny stolec i zbyt częste wypróżnianie się.

Jak zwykle, kluczem do sukcesu jest tutaj racjonalność i regularność. Terapie ziołowe wykazują najlepsze efekty, jeśli napary ziołowe przyjmuje się w odpowiednim stężeniu, nie częściej niż cztery, pięć razy dziennie – optymalnie zaś trzykrotnie w ciągu dnia. Najlepiej czują się osoby, które regularnie stosują określone zioła przynajmniej przez dwa, a najlepiej przez trzy kolejne miesiące. Dlatego nie warto się zniechęcać, gdy pite zioła nie przynoszą natychmiastowej poprawy, tak jak czynią to leki na receptę czy antybiotyki.

6 Responses to Babka płesznik – skutki uboczne jakie mogą Cię spotkać

 1. Marzena Nowik napisał(a):

  Witam, świetny tekst niewiele kobiet nie zna omułka zielonowargowego a to znaczny błąd. Ponieważ omułek doskonale przydaje się do poprawy zdrowia, szczególnie u osób mających kłopoty z kościami. Sama stosuję na bolące stawy oraz po 4 miesiącach mogę powiedzieć, że wyniki są świetne 🙂

 2. Ewa napisał(a):

  Trzy razy dziennie to chyba za dużo. Pamiętajmy, że zbyt dużo błonnika to też nie dobrze.

 3. marcin napisał(a):

  a myślałam, że z ziołami nie da się przegiąć

  • Iga napisał(a):

   Da się, dlatego nawet pijąc zioła trzeba uważać. Najlepiej pić zioła raz dziennie, chyba że na opakowaniu jest zalecane więcej, ale zazwyczaj więcej niż dwa razy nie stosuje sie

 4. Marys napisał(a):

  coraz częściej słyszę o zastosowaniu babki płesznik, ale mało się mówi o skutkach ubocznych, więc fajnie, że jest taki artykuł 🙂

 5. Teae90 napisał(a):

  Można łączyć babkę płesznik z innymi ziołami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *