Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu

Bardzo wiele osób cierpi w dzisiejszych czasach na nawracające problemy ze swoim układem pokarmowym. Najczęściej są to wzdęcia, gazy i zaparcia, które powodują, że pojawiają się problemy z wydalaniem i złogi kałowe gromadzą się w jelitach nawet przez kilka lub kilkanaście dni. Nie można zapominać o tym, że są to niestrawione resztki pokarmowe i najczęściej toksyny, jakie spożyliśmy z naszym posiłkiem.

Dzisiejsza żywność przepełniona jest chemią i dodatkami, konserwującymi i poprawiającymi smak oraz aromat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet kupując wędliny i sery narażają swój organizm na spory atak sztucznych składników. Poza tym, jadamy często na mieście, w sposób nieregularny i niezdrowy, są to produkty wysoko przetworzone. Toksyny dostają się do naszego organizmu również drogą oddechową i przez kosmetyki, których używamy.

Często znajduje się w nich sporo sztucznych i niezdrowych dodatków, tak jak w chemii, którą stosujemy do sprzątania swoich mieszkań. Najbardziej zanieczyszczone organy to oczywiście jelita, ale również wątroba i nerki.

Najlepsze domowe sposoby na oczyszczanie organizmu?

Lekarze zalecają, aby przynajmniej raz do roku zastosować kurację oczyszczającą organizm ze złogów i toksyn. Najlepiej jest to zrobić na wiosnę, kiedy dostępne są świeże produkty spożywcze i mamy dostęp do warzyw, które są nam niezbędne w diecie. Poza tym, organizm po zimie zazwyczaj jest ociężały i zanieczyszczony.

Już nasze babcie znały popularne domowe sposoby na oczyszczanie organizmu:

 • Przede wszystkim, najważniejsze jest pozbycie się treści jelitowej. Można zdecydować się na domową lewatywę, którą wykonuje się samodzielnie. Zestaw do jej przeprowadzenia znaleźć można w każdej aptece i nie kosztuje on wiele.
 • Doskonale na jelita wpływa błonnik pokarmowy. Nie jest on bowiem trawiony, a w całości dostaje się do układu wydalniczego. Tam pęcznieje pod wpływem wody i może wykonać swoje zadanie. Działa jak odkurzacz, ponieważ zbiera wszelkie resztki, które znajdują się na ściankach jelita grubego. W znaczący sposób ułatwia perystaltykę.
 • Naturalny błonnik pokarmowy można znaleźć w płatkach owsianych i otrębach, jak również w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach grubych i owocach oraz warzywach, które jadamy ze skórką i błonkami. Nasza dieta w trakcie kuracji oczyszczającej powinna składać się więc głównie z warzyw i owoców. Najlepiej zrezygnować z mięsa i nabiału, ponieważ zakwaszają one organizm.
 • Taki błonnik można też kupić w formie mieszanek ziołowych. Na przykład w Hepa Vitale znajduje się ostropest plamisty i babka płesznik, czyli dwa bardzo dobre błonniki. Dodatkowo, rośliny te wspierają wątrobę i pomagają jej oczyścić się z toksyn, spowodowanych piciem alkoholu i spożywaniem chemicznych dodatków oraz leków syntetycznych.
 • Bardzo ważne jest picie sporej ilości płynów, kiedy prowadzi się taką kurację. Zaleca się wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody mineralnej każdego dnia przez osobę dorosłą.
 • Najlepiej zrezygnować z alkoholu i innych używek.
 • Wiele osób stosuje picie soku z cytryny każdego dnia, jak również picie wody z kiszonych ogórków lub kapusty. Te dwa ostatnie sposoby działają również przeciwpasożytniczo, jednakże mogą mieć silne działanie przeczyszczające.
 • Nie można zapominać o sporcie, który bardzo wspiera procesy oczyszczania się organizmu. Można wypacać dzięki niemu toksyny, jak również wspierać perystaltykę swoich jelit.

Takie domowe sposoby na oczyszczenie organizmu zazwyczaj bardzo dobrze się sprawdzają. Wiele osób stosuje je regularnie i cieszą się one sporym zdrowiem. Znikają kłopoty z trawieniem, ale również z koncentracją, bóle głowy i brzucha, wraca też dobry humor. Toksyny mogą bowiem bardzo negatywnie wpływać na naszą psychikę.

Najważniejsza jest dieta

Kiedy organizm się oczyszcza, najważniejsze jest jego żywienie. Nie powinno się jadać wówczas produktów wysoko przetworzonych i nasączonych sztucznymi konserwantami. Bardzo ważne są warzywa i owoce, zawsze dobrze umyte i wiadomego pochodzenia. Warto je jadać na surowo lub lekko zblanszowane. Poza tym, powinno się spożywać jak najwięcej produktów wysokoresztkowych, a więc kasz z grubego przemiału i płatków oraz otrębów.

Nie powinno się jadać:

 • dań smażonych na głębokim tłuszczu,
 • ciężkich i tłustych,
 • słodyczy,
 • fast foodów.

Warto zainwestować też w dobre mieszanki ziołowe, które można zaparzać i pić lub korzystać z nich w formie nasion, dodając do sałatek i kanapek. Większość z nich ma wspaniałe działanie regenerujące wątrobę, wspomagające procesy trawienne i perystaltykę. Ziół nie wolno jednak stosować zbyt długo i zawsze warto to skonsultować z lekarzem lub dobrym zielarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *